Yukarı Çık
GÜCÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE
SON DAKİKA :
MÜFTÜLERE NİKAH KIYMA YETKİSİ VEREN DÜZENLEME TBMM'DE KABUL EDİLDİ ERDOĞAN: IRAK'TA DÖKÜLEN HER KANIN SORUMLUSU BÖLGESEL YÖNETİMDİR ERDOĞAN: FIRSATÇILIK KOKAN ACELEYLE HAREKET EDENLER HESAP VERECEK ERDOĞAN: PKK GİBİ ELİ KANLI TERÖR ÖRGÜTÜNE ALAN AÇANLARA GÖZ YUMMAYACAĞIZ BAŞBAKAN: KERKÜK VE MUSUL'UN DEMOGRAFİK YAPISI ESKİ HALİNE GETİRİLMELİ DENİZ BAYKAL'IN TEDAVİSİ YOĞUN BAKIMDA DEVAM EDİYOR AÜ REKTÖRÜ: BAYKAL'IN DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR, BİLİNCİ KAPALI AÜ REKTÖRÜ: TOMOGRAFİ BULGULARINDA AZ DA OLSA İYİLEŞME VAR AK PARTİ'Lİ NİĞDE BELEDİYE BAŞKANI FARUK AKDOĞAN GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ BAŞBAKAN: LİSEYE GİRİŞTE YENİ SİSTEM BİR HAFTA İÇİNDE AÇIKLANACAK ÖSYM BAŞKANI: YKS İÇİN 23-24 HAZİRAN TARİHİ ÜZERİNDE DURUYORUZ ÖSYM BAŞKANI: 09.45 KURALI BU YIL KALDIRILDI SINAV 10.00'DA BAŞLAYACAK TÜRK VE ABD HEYETLERİ VİZE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİ DIŞİŞLERİ KAYNAKLARI: VİZE KRİZİYLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER OLUMLU GEÇTİ DIŞİŞLERİ KAYNAKLARI: ORTAK ÇALIŞMA KOMİTESİ KURULMASI ELE ALINDI
Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'na bağlı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda, önceki akşam 617 asker yediği yemekten zehirlenip hastaneye kaldırıldı. Birliğe yemek sağlayan firmanın 21 çalışanı gözaltına alındı. Milli Savunma Bakanı Işık, firmanın 19 Haziran 2017 Pazartesi
Salmonella bakterisi nedir?
Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'na bağlı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda, önceki akşam 731 asker yediği yemekten zehirlenip hastaneye kaldırıldı. Birliğe yemek sağlayan firmanın 24 çalışanı gözaltına alındı. Milli Savunma Bakanı Işık, firmanın sözleşmesinin feshedildiğini ve zehirlenmede 'salmonella' bakterisi tespit edildiğini açıkladı. Peki salmonella bakterisi nedir?

Salmonella bakterisi, ilk kez domuzlarda keşfedilen ve bağırsak enfeksiyonuna neden olan, çubuksu şeklinde bir gram negatif bakteri türüdür.

Yumurta, kümes hayvanları, meyve suyu, pişmemiş sebze ve meyve, baharatlar, pastörize edilmemiş sütten de insanlara bulaşırlar. İyi pişirilen etlerde ve hazır ürünlerde olma ihtimali yoktur. Ayrıca gıda zehirlenmelerinin en yoğun görüldüğü bir grup bakteriye verilen isimdir.

 

Özellikle kuşlar, diğer hayvanlar ve insanların bağırsaklarında yaşama alanı bulur. 12-72 saat içinde belirtilerini göstermeye başlar. İshal en önemli belirtisi olurken kusma, baş ağrısı, bulantı, yüksek ateş, karın ağrısı da salmonella enfeksiyonunun belirtileri olabiliyor. Bağışıklığı zayıf kişilerde sıvı tedavisi gerekmekir.