Yukarı Çık
GÜCÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE
SON DAKİKA :
TUNCELİ PÜLÜMÜR'DEKİ OPERASYONDA 8 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ ÖLDÜRÜLEN PKK'LILARDAN MURAT DAĞ YEŞİL LİSTEYLE ARANIYORDU BAŞBAKAN: BU BÖLGEDE, KUDÜS'TE YANLIŞ HESAP YAPANLAR SONUNDA PİŞMAN OLACAK KENT ÜNİVERSİTESİ: YAVUZ YILMAZ TEMPORAL LOP EPİLEPSİ TEDAVİSİ GÖRÜYORDU KENT ÜNİVERSİTESİ: YILMAZ'IN FELCE DOĞRU GİDEN KOMPLİKASYONLARI VARDI MESUT YILMAZ'IN OĞLU YAVUZ YILMAZ YARIN KANLICA'DA TOPRAĞA VERİLECEK BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, YILMAZ AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU KASTAMONU'DA 50 İNŞAAT İŞÇİSİ GIDA ZEHİRLENMESİ SONUCU HASTANELİK OLDU RUSYA'DAN BİR HEYET KARLOV CİNAYETİ İÇİN SALI GÜNÜ ANKARA'YA GELECEK YÖK, YKS'DE TERCİH İÇİN KULLANILACAK PUAN TÜRÜ TABLOSUNU AÇIKLADI KUDÜS TASARISI HAFTA BAŞI BM GÜVENLİK KONSEYİ'NDE GÖRÜŞÜLECEK YUNAN BASINI:ATİNA'DA TUTUKLANAN 9 DHKP-C'Lİ ERDOĞAN'A SUİKAST PLANLIYORDU TÜRKİYE'DEN KAÇAN 33 KİŞİ YUNANİSTAN'DAN SİYASİ İLTİCA TALEP ETTİ DÜSSELDORF'A İSTANBUL'DAN GELEN YOLCULAR POLİS KÖPEKLERİNE ARATILDI FRANSA'DA BİR CAMİ RADİKALİZM GEREKÇESİYLE MAHKEME KARARIYLA KAPATILDI
Turist olarak geldi, fidye çetesinin elinde kabusu yaşadı 07 Aralık 2017 Perşembe
İstanbul'a turist olarak gelmişti
Hindistan'dan İstanbul'a turist olarak gelen mühendis S.S.'yi, Hintli ve Pakistanlı 5 kişilik çete kaçırdı. 550 bin Hindistan Rupisi fidye isteyen çete, S.S.'nin kaçırıldığına inanmayan aileye işkence görüntülerini canlı izletti. Polis, genç mühendisi 6 saatte kurtardı.

Hindistan'da üst düzey bir bürokratın oğlu olan 25 yaşındaki makine mühendisi S.S., Türkiye'deki bir arkadaşının tavsiyesi üzerine turist olarak 18 Ekim'de İstanbul'a geldi. Arkadaşı, genç mühendisi Hintli sevgilisi Ravinder S.'nin Esenler'deki evine götürdü. Bir süre sonra Türkiye'de kalmaya karar veren S.S.'ye, uygun diye başka bir ev gösterildi. Ravinder S., genç adamı 'ev eşyası almasına yardımcı olacağını' söyleyerek Pakistanlı Adnan S.'yle tanıştırdı. Adnan S., 30 Kasım günü S.S'yi 'eşya bakma' bahanesiyle Arnavutköy'deki bir eve götürdü.

BODRUMDA DEHŞET

Bodrum katındaki dairede Pakistanlı Kamer A., İmran A. ve Tarık M., alıkoydukları S.S.'yi dövüp el ve ayaklarını bağladı. Bu arada Ravinder S. de genç mühendisin ailesini arayıp durumu anlattı, çetenin 550 bin Hindistan Rupisi (84 bin dolar) fidye istediğini anlattı. Çete üyeleri, oğullarının kaçırıldığına inanmayan aileyi görüntülü arayıp S.S.'ye yaptıkları işkenceyi canlı izletti. Ravinder S., "İnanmazlarsa parmaklarını kesin, izletin" talimatını verdi.

Aile, 1 Aralık'ta Hindistan'daki konsolosluk aracılığıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne başvuru yaptı. Asayiş Şube Rehine Kurtarma ve Müzakere Timi hemen harekete geçti. Polis önce telefonları inceledi. Ailenin Arnavutköy'de ankesörlü bir telefondan arandığı belirlendi. Telefon kulübesine yakın 70 daire mercek altına alındı, ev tespit edildi. Ailenin başvurusundan 6 saat sonra düzenlenen baskında, S.S. el ve ayakları bağlı perdeyle ayrılmış bir bölümde bulundu. Genç mühendis, sevinç gözyaşları içinde kendisini kurtaran polise sarıldı. Önce evdeki 4 Pakistanlı gözaltına alındı, ardından da olayın organizatörü Hindistanlı Ravinder S. Esenler'de yakalandı. Çetenin 5 üyesi de tutuklandı.

ÜLKESİNE DÖNDÜ

Kâbustan saatler içinde kurtarılan S.S., önce hastaneye, sonra da emniyete götürüldü. Hindistan Konsolosluğu yetkilisine teslim edilen genç mühendis, hemen ülkesine döndü.

MUSTAFA ŞEKEROĞLU/GAZETE HABERTÜRK