Yukarı Çık
GÜCÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE
SON DAKİKA :
TUNCELİ PÜLÜMÜR'DEKİ OPERASYONDA 8 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ ÖLDÜRÜLEN PKK'LILARDAN MURAT DAĞ YEŞİL LİSTEYLE ARANIYORDU BAŞBAKAN: BU BÖLGEDE, KUDÜS'TE YANLIŞ HESAP YAPANLAR SONUNDA PİŞMAN OLACAK KENT ÜNİVERSİTESİ: YAVUZ YILMAZ TEMPORAL LOP EPİLEPSİ TEDAVİSİ GÖRÜYORDU KENT ÜNİVERSİTESİ: YILMAZ'IN FELCE DOĞRU GİDEN KOMPLİKASYONLARI VARDI MESUT YILMAZ'IN OĞLU YAVUZ YILMAZ YARIN KANLICA'DA TOPRAĞA VERİLECEK BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, YILMAZ AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU KASTAMONU'DA 50 İNŞAAT İŞÇİSİ GIDA ZEHİRLENMESİ SONUCU HASTANELİK OLDU RUSYA'DAN BİR HEYET KARLOV CİNAYETİ İÇİN SALI GÜNÜ ANKARA'YA GELECEK YÖK, YKS'DE TERCİH İÇİN KULLANILACAK PUAN TÜRÜ TABLOSUNU AÇIKLADI KUDÜS TASARISI HAFTA BAŞI BM GÜVENLİK KONSEYİ'NDE GÖRÜŞÜLECEK YUNAN BASINI:ATİNA'DA TUTUKLANAN 9 DHKP-C'Lİ ERDOĞAN'A SUİKAST PLANLIYORDU TÜRKİYE'DEN KAÇAN 33 KİŞİ YUNANİSTAN'DAN SİYASİ İLTİCA TALEP ETTİ DÜSSELDORF'A İSTANBUL'DAN GELEN YOLCULAR POLİS KÖPEKLERİNE ARATILDI FRANSA'DA BİR CAMİ RADİKALİZM GEREKÇESİYLE MAHKEME KARARIYLA KAPATILDI
dolgu ve botoks 07 Aralık 2017 Perşembe
Bu yıl 500 bin botoks ve dolgu uygulaması yapıldı
Türkiye'de 2017’de 500 bin dolgu ve botoks uygulaması yaptırıldı. Son 3 yılda ise toplam 1 milyon mililitre, yani 1000 litre dolgu ve botoks malzemesi kullanıldı. Ancak hastaların yüzde 72'si işlemi tekrar yaptırmıyor.

Dermatolog ve estetik cerrahi uzmanları, bir ilaç firması tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘dolgu ve botoks’ konferansında buluştu.

Dolgu ve botoksa dair verilerin paylaşıldığı toplantıda Türkiye’de 2017 yılında çok yüzde 47 oranıyla dudak bölgesinde işlem yaptırıldığı belirtildi. Dudakları, yüzde 36 ile burun kanatları, yüzde 13 ile elmacık kemikleri ve yüzde 2 ile barkod çizgileri izliyor.

Verilere göre bu işlemler 5 yıl öncesine göre yüzde 65 arttı. Türkiye’de 2017’de hekimler tarafından hasta başına yapılan dolgu miktarı ise ortalama 1.1 mililitre. Bir başka veri ise dolgu ya da botoks tedavilerinin tekrarlanma nedeni ile ilgili.

Toksin ve dolgu uygulamalarının tekrarlanma oranlarının yüzde 50’nin altında olmasının nedeni olarak fiyat, eksik ürün enjeksiyonu, yanlış ürün tercihi ve kötü uygulama olarak gösterildi. Medikal Estetik ve Beslenme Uzmanı Burak Başarır, “Avrupa’daki hastaların dolgu ve botoks konusundaki bilgileri oldukça yüksek. Bizde ise bilgi oranı oldukça düşük. Dolgu ve botoks işlemi yaptıran hastaların yüzde 72’si tekrar yaptırmıyor. Çünkü memnuniyetsizlik oranı yüksek. Dolguda yüzde 80, botoksta ise yüzde 60. Avrupa’da bu durum tam tersi” dedi.

3 YILDA 1000 LITRE

2012’de yapılan botoks ve dolgu işlem sayısı 120 bin iken bu rakam giderek arttı. 2017’de işlem sayısı 500 bini buldu.

Merdivenaltı ve kayıtdışı yapılan işlemler bu verilerin dışında. 2015-2016-2017 toplam rakamı ise 1 yılda 1 milyon mililitre olarak gerçekleşti. Yani 3 yılda 1000 litre dolgu ve botoks malzemesi kullanılmış oldu. (ÖZNUR KARSLI/GAZETE HABERTÜRK)