Yukarı Çık
GÜCÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE
SON DAKİKA :
TUNCELİ PÜLÜMÜR'DEKİ OPERASYONDA 8 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ ÖLDÜRÜLEN PKK'LILARDAN MURAT DAĞ YEŞİL LİSTEYLE ARANIYORDU BAŞBAKAN: BU BÖLGEDE, KUDÜS'TE YANLIŞ HESAP YAPANLAR SONUNDA PİŞMAN OLACAK KENT ÜNİVERSİTESİ: YAVUZ YILMAZ TEMPORAL LOP EPİLEPSİ TEDAVİSİ GÖRÜYORDU KENT ÜNİVERSİTESİ: YILMAZ'IN FELCE DOĞRU GİDEN KOMPLİKASYONLARI VARDI MESUT YILMAZ'IN OĞLU YAVUZ YILMAZ YARIN KANLICA'DA TOPRAĞA VERİLECEK BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, YILMAZ AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU KASTAMONU'DA 50 İNŞAAT İŞÇİSİ GIDA ZEHİRLENMESİ SONUCU HASTANELİK OLDU RUSYA'DAN BİR HEYET KARLOV CİNAYETİ İÇİN SALI GÜNÜ ANKARA'YA GELECEK YÖK, YKS'DE TERCİH İÇİN KULLANILACAK PUAN TÜRÜ TABLOSUNU AÇIKLADI KUDÜS TASARISI HAFTA BAŞI BM GÜVENLİK KONSEYİ'NDE GÖRÜŞÜLECEK YUNAN BASINI:ATİNA'DA TUTUKLANAN 9 DHKP-C'Lİ ERDOĞAN'A SUİKAST PLANLIYORDU TÜRKİYE'DEN KAÇAN 33 KİŞİ YUNANİSTAN'DAN SİYASİ İLTİCA TALEP ETTİ DÜSSELDORF'A İSTANBUL'DAN GELEN YOLCULAR POLİS KÖPEKLERİNE ARATILDI FRANSA'DA BİR CAMİ RADİKALİZM GEREKÇESİYLE MAHKEME KARARIYLA KAPATILDI
Kuzey ırak referandumu 12 Ekim 2017 Perşembe
Abadi yalanladı...
Irak Başbakanı Abadi, "Orduyu halka karşı kullanmayacağız ve Kürtlere karşı savaş başlatmayacağız" dedi.

Haşdi Şabi Ordusu´nun 16. Tugay komutanı Nebil İsa, Kerkük ve Musul´da durumun gergin olduğunu ve Irak ordusuyla olası bir operasyona hazır olduklarını söyledi.

DHA muhabiri İrfan Sapmaz'a konuşan İsa, "Kerkük´te emniyet bizim elimizde Türkmenlerin elinde. Burasını peşmergeye vermeyeceğiz. Kerkük olsun, Musul olsun Türkmen´dir, Türkmen kalacak. Canımızı versek bile Kerkük´ü vermeyiz" dedi.

Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi de dün Kerkük ve Musul´da tansiyonun yüksek olduğunu, olası bir peşmerge saldırısı durumunda Irak Parlamentosundan Başbakan İbadi´den emir bekledikleri söyledi. 

Söylentiler bölgedeki tansiyonu yükselttti. Ancak Irak Başbakanı tansiyonu düşürecek bir açıklama yaptı. 

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, devlet televizyonuna, silahlarını halka doğrultmayacaklarını ve Kürtlere savaş başlatmayacaklarını söyledi.

"Irak'ın birliğini korumak da görevimiz" diyen İbadi, anayasanın uygulanması, vatandaşların güvenliğinin sağlanması ve milli servetin korunmasına önem verdiklerini vurgulayarak tüm bunların da kendi sorumlulukları dahilinde bulunduğu ifade etti.

Peşmerge Erbil-Musul kara yolunu açtı

Bu arada bu sabah da, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmergeler, Irak ordusunun operasyon düzenleyeceği yönündeki iddialar üzerine  Erbil-Musul kara yolunu trafiğe kapattı. Yolun kapatılmasından dolayı Musul kent merkezinden yaklaşık 15 kilometre mesafede yer alan Peşmerge'ye ait Bazgirtan kontrol noktasında uzun araç kuyruğu meydana geldi. Bir süre sonra yol tekrar açıldı. 

Musul'un doğusundaki Hazır Cephesi Peşmerge Komutanı Yardımcısı Şeyh Ato Zebari,  Erbil-Musul kara yolunda trafiğinin normal bir şekilde akmaya başladığını, geçişlerde herhangi bir duraklamanın olmadığını ifade etti. (DHA-AA)