Yukarı Çık
GÜCÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE
SON DAKİKA :
MÜFTÜLERE NİKAH KIYMA YETKİSİ VEREN DÜZENLEME TBMM'DE KABUL EDİLDİ ERDOĞAN: IRAK'TA DÖKÜLEN HER KANIN SORUMLUSU BÖLGESEL YÖNETİMDİR ERDOĞAN: FIRSATÇILIK KOKAN ACELEYLE HAREKET EDENLER HESAP VERECEK ERDOĞAN: PKK GİBİ ELİ KANLI TERÖR ÖRGÜTÜNE ALAN AÇANLARA GÖZ YUMMAYACAĞIZ BAŞBAKAN: KERKÜK VE MUSUL'UN DEMOGRAFİK YAPISI ESKİ HALİNE GETİRİLMELİ DENİZ BAYKAL'IN TEDAVİSİ YOĞUN BAKIMDA DEVAM EDİYOR AÜ REKTÖRÜ: BAYKAL'IN DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR, BİLİNCİ KAPALI AÜ REKTÖRÜ: TOMOGRAFİ BULGULARINDA AZ DA OLSA İYİLEŞME VAR AK PARTİ'Lİ NİĞDE BELEDİYE BAŞKANI FARUK AKDOĞAN GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ BAŞBAKAN: LİSEYE GİRİŞTE YENİ SİSTEM BİR HAFTA İÇİNDE AÇIKLANACAK ÖSYM BAŞKANI: YKS İÇİN 23-24 HAZİRAN TARİHİ ÜZERİNDE DURUYORUZ ÖSYM BAŞKANI: 09.45 KURALI BU YIL KALDIRILDI SINAV 10.00'DA BAŞLAYACAK TÜRK VE ABD HEYETLERİ VİZE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİ DIŞİŞLERİ KAYNAKLARI: VİZE KRİZİYLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER OLUMLU GEÇTİ DIŞİŞLERİ KAYNAKLARI: ORTAK ÇALIŞMA KOMİTESİ KURULMASI ELE ALINDI
Kuzey ırak referandumu 12 Ekim 2017 Perşembe
Abadi yalanladı...
Irak Başbakanı Abadi, "Orduyu halka karşı kullanmayacağız ve Kürtlere karşı savaş başlatmayacağız" dedi.

Haşdi Şabi Ordusu´nun 16. Tugay komutanı Nebil İsa, Kerkük ve Musul´da durumun gergin olduğunu ve Irak ordusuyla olası bir operasyona hazır olduklarını söyledi.

DHA muhabiri İrfan Sapmaz'a konuşan İsa, "Kerkük´te emniyet bizim elimizde Türkmenlerin elinde. Burasını peşmergeye vermeyeceğiz. Kerkük olsun, Musul olsun Türkmen´dir, Türkmen kalacak. Canımızı versek bile Kerkük´ü vermeyiz" dedi.

Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi de dün Kerkük ve Musul´da tansiyonun yüksek olduğunu, olası bir peşmerge saldırısı durumunda Irak Parlamentosundan Başbakan İbadi´den emir bekledikleri söyledi. 

Söylentiler bölgedeki tansiyonu yükselttti. Ancak Irak Başbakanı tansiyonu düşürecek bir açıklama yaptı. 

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, devlet televizyonuna, silahlarını halka doğrultmayacaklarını ve Kürtlere savaş başlatmayacaklarını söyledi.

"Irak'ın birliğini korumak da görevimiz" diyen İbadi, anayasanın uygulanması, vatandaşların güvenliğinin sağlanması ve milli servetin korunmasına önem verdiklerini vurgulayarak tüm bunların da kendi sorumlulukları dahilinde bulunduğu ifade etti.

Peşmerge Erbil-Musul kara yolunu açtı

Bu arada bu sabah da, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmergeler, Irak ordusunun operasyon düzenleyeceği yönündeki iddialar üzerine  Erbil-Musul kara yolunu trafiğe kapattı. Yolun kapatılmasından dolayı Musul kent merkezinden yaklaşık 15 kilometre mesafede yer alan Peşmerge'ye ait Bazgirtan kontrol noktasında uzun araç kuyruğu meydana geldi. Bir süre sonra yol tekrar açıldı. 

Musul'un doğusundaki Hazır Cephesi Peşmerge Komutanı Yardımcısı Şeyh Ato Zebari,  Erbil-Musul kara yolunda trafiğinin normal bir şekilde akmaya başladığını, geçişlerde herhangi bir duraklamanın olmadığını ifade etti. (DHA-AA)