Yukarı Çık
GÜCÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE
SON DAKİKA :
İSMAİL KAHRAMAN 289 OYLA YENİDEN MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ BOZDAĞ: TÜRKİYE NATO'NUN SAYGIN BİR ÜYESİ, KATKIYA DEVAM EDECEK BOZDAĞ: SARRAF DAVASINDA SANIKLAR TÜRKİYE'YE İFTİRAYA ZORLANIYOR BOZDAĞ: RIZA SARRAF DAVASI TÜRKİYE'YE DÖNÜK AÇIK BİR KUMPASTIR ABD'DEKİ RIZA SARRAF DAVASININ İLK DURUŞMASI 4 ARALIK'A ERTELENDİ ANKARA'DA FETÖ'DEN İHRAÇ EDİLEN 107 ÖĞRETMEN İÇİN GÖZALTI KARARI VERİLDİ HATAY VE ŞIRNAK'TAKİ OPERASYONLARDA 4 PKK'LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ PKK/PYD İDLİB'DE TSK GÖZLEM NOKTASINA HAVAN TOPLARIYLA SALDIRDI MİLLİ SAVUNMA BAKANI CANİKLİ: ŞEHİT YOK, OLAYI İNCELİYORUZ AK PARTİ YSK'NIN YAPISINDA DEĞİŞİKLİK ÖNGÖREN YASA TEKLİFİ HAZIRLADI MİLLİ EĞİTİM BAKANI: ETKİN ÖĞRETİM İÇİN DERS SÜRELERİNİ AZALTMALIYIZ MARMARA BÖLGESİ'NDE SOĞUK HAVA ETKİLİ OLUYOR, TRAKYA'DA KAR VAR OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI MARMARA'DA DENİZ ULAŞIMINI AKSATIYOR İDO VE BUDO'NUN BAZI DIŞ HAT SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ ABD, KUZEY KORE'Yİ 'TERÖRE DESTEK VEREN DEVLETLER' LİSTESİNE EKLEDİ
Selülit nasıl geçer? 14 Kasım 2017 Salı
Selülit nasıl geçer?
İşte birçok kadının kabusu olan selülit ile ilgili gerçekler ve kurtulma yöntemleri...

SELÜLİT NEDİR?

Cilt altında düzensiz ve aşırı yağ birikiminin kan ve lenfatik dolaşımı bozmasıyla ciltte ortaya portakal kabuğu görüntüsüne selülit deniyor. 

NASIL OLUŞUR?

Selülit olan vücut bölgesinde kan dolaşımı yavaşlamış demektir. Kan dolaşımı yavaşlayan bölgede damardan doku sıvısı sızar. Bu sıvı vücudun savunma mekanizması nedeniyle bağ dokusu ile sarılır. Bağ dokusunun sardığı kaçak sıvı deri altında kesecikler oluşturur. Bu keseciklerin etrafında zamanla yağ dokusunun artmasıyla oluşan düzensiz yerleşim ise vücutta portakal benzeri bir görünüme, yani bölgesel selülite neden olur.

Selülit oluşumu, genetik ve hormonal yapı ile yaşam tarzından etkilenir. Dolayısıyla kilosu normal, hatta normalin altında olan bireylerde bile selülit oluşma riski vardır. Erkeklerde görülen selülit oranının kadınlardan düşük olmasının sebebi, erkeklerin östrojen seviyesinin daha az olmasıdır. Östrojen seviyesi yağ birikimini ve selüliti artırdığından, kadınlarda daha fazla görülür.

SELÜLİT NEDEN OLUR?

  • Aşırı kilo
  • Östrojen hormonunun normalden fazla salgılanması
  • Yanlış beslenme
  • Yaşlanma
  • Hızlı kilo alıp verme ve şok diyetler uygulama
  • Aşırı stres
  • Dar giyinmek
  • Sigara ve alkol tüketmek
  • Bir üzücü haber ise selülitin genetik olması. Eğer selülit ailenizdeki kadınların çoğunda, hızla tespit edilen bir şeyse sizde de olacağı kesindir. 

3 GRUPTA İNCELENİR

1. Derece; selülit dışarıdan belli olmaz. Ancak parmakla sıkıldığında portakal görünümü oluşur.

2. Derece; dışarıdan hafif bir şekilde görünür ancak fazla belirgin değildir.

3. Derece; selülit görünümü oldukça belirgindir ve bazen ağrı yapabilir. 

SELÜLİTTEN KURTULMANIN YOLLARI

Selüliti engellemek için yeme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda kan dolaşımına etkisi kanıtlamış sigarayı da selülit oluşumunda büyük bir etken. 

Bacak bölgesindeki kasları güçlendirmeli ve deriye elastikiyetini geri kazandırmalı. Yani spor şart!

SELÜLİT KREMLERİ İŞE YARIYOR MU?

Ne yazık ki selülit karşıtı ürünlerin vadettikleri bilimsel değil. Çünkü sözü geçen toksinleri atmak ve deforme görüntüyü törpülemek yüzeyden değil, cildin derinliklerinden yapılabilir. En etkili olanlardan bazıları sadece geçici etkiye sahiptir.

Sonuç olarak olarak selülit yalnızca bir konuya odaklanarak değil; beslenme, spor ve yaşam tarzı değişiklikleriyle kontrol altına alınabilir. 

İŞTE SELÜLİT DÜŞMANI 10 YİYECEK:

1. Brokoli: Brokoli, düşük kalorili, sağlıklı ve oldukça lezzetli bir sebze. Vücudun kolajenini sertleştiren özel bir alfa-lipoik maddeye sahip olması mucizevi özelliğini bir kez daha gösteriyor. Bu madde selüliti azaltmaya yardımcı olur.

2. Muz: Çinko bakımından oldukça zengin olan muz, cilt hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Muz kan akışını hızlandırdığından selülitlerden kurtulmak için en etkili meyvelerden biridir.

3. Ispanak: Kolajenin azalması sonucunda selülit meydana gelir. Ispanak bu kolajen miktarını artırarak selülitin giderilmesine yardımcı olur.  A vitamini yönünden oldukça zengindir. 

4. Lahana: Selülit konusunda en etkili sebzelerden biri... Vücudun toksinlerden temizlenmesine yardım eder. Ayrıca, harika bir antiseptik özelliği bulunur. 

5. Yumurta: Yumurta, lesitin maddesi yönünden çok zengindir. Lesitin, hücrelere giren ve çıkan besinlerin düzenlenmesine yardımcı olur. Selülit tedavisinde bu madde çok önemlidir ve mutlaka tüketilmesi gerekir.

6. Limon: Limon, vücuttaki asit-alkali dengesinin korumasını sağlar. Selüliti meydana getiren çeşitli toksinlerin vücuttan atılmasında oldukça etkilidir.

7. Yoğurt: Yoğurt bol miktarda kalsiyum içerir. Bu da yağ emiliminin önlenmesini sağlar. 

8. Ananas: İçerisinde bulunan bromelain enzimi proteinlerin sindirimine yardımcı olur. Bu enzim aynı zamanda fibrin birikiminin parçalanmasına yardımcı olur ve kan dolaşımını canlandırır.

9. Domates: Sofralardan hiç eksik olmayan domates, A ve E vitamini yönünden zengindir. Kan dolaşımını hızlandırır ve çok iyi bir antioksidan özelliği taşır. Kolajen üretime destek olarak, cildi güzelleştirir.

10. Zeytinyağı: Zeytinyağı ile selülitli bölgeye yapılan masajlar harika etkiler yaratır. Kan dolaşımını arttırır ve cildi yumuşatır.