Yukarı Çık
GÜCÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE
SON DAKİKA :
ARTIK SİZ DE HABERCİSİNİZ... WHATSAPP İHBAR HATTI: 0536 266 77 66 TANIK OLDUKLARINIZI BİLDİRİN, ÇEKTİKLERİNİZİ GÖNDERİN, YAYINLAYALIM AK PARTİ İLE MHP ARASINDAKİ İTTİFAK GÖRÜŞMESİ PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 5 ŞUBAT'TA VATİKAN'DA PAPA İLE GÖRÜŞECEK ERDOĞAN: AFRİN OPERASYONU SURİYELİ MUHALİFLERLE BERABER OLACAK ERDOĞAN: AFRİN VE MÜNBİÇ'TEN BAŞLAYARAK TERÖR YUVALARINI DAĞITACAĞIZ ERDOĞAN: EY NATO, SINIRLARIMIZ İÇİN ŞU ANA KADAR NE TÜR BİR TAVIR ALDINIZ? ERDOĞAN: ULUSAL GÜVENLİĞİ KORUMAK İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIRIZ ERDOĞAN: SINIRDA TERÖR GÜCÜ OLUŞTURULMASINA SEYİRCİ KALAMAYIZ ERDOĞAN: TRUMP'I ARAMAYI DÜŞÜNMÜYORUM, PUTİN İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR PENTAGON: AFRİN'DEKİ PYD UNSURLARINI DESTEKLEMİYORUZ STOLTENBERG: MÜTTEFİKLER ARASINDA AÇIK DİYALOG ÖNEMLİ DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU, KANADA'DA ABD'Lİ MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ AA: AFRİN'DE SİVİLLER KÜÇÜK GRUPLAR HALİNDE GÖÇE BAŞLADI ERDOĞAN: CHP'DE YAŞANANLAR, SINIRLARIMIZDAKİ TEHDİTTEN BAĞIMSIZ DEĞİLDİR
Üniversiteli iki gencin 2015’te kurduğu yerli sosyal medya Scorp, 10 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. 19 Mayıs 2017 Cuma
Biri 1991, diğeri 1994 doğumlu
Üniversiteli iki gencin 2015’te kurduğu yerli sosyal medya Scorp, 10 milyon kullanıcı sayısına ulaştı.

Yerli sosyal medya platformu Scorp, 2017 Nisan ayı itibarıyla 10 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaştı.

1991 doğumlu Izzet Zakuto ve 1994 doğumlu Sercan Işık’ın 2015 yılında kurduğu girişimin kullanıcılarının yaş ortalaması ise 23.

Uygulamanın iki genç kurucusu, okullarda büyüyen ve yayılan Scorp’un ortaya çıkışının, Snapchat’in ülkemizde moda olmaya başladığı zamanlara denk geldiğini hatırlatıyor.

MİKRO VİDEO PLATFORMU

Scorp’un uzun bir fikir maratonu sonrası ortaya çıktığını kaydeden kurucu ortaklardan Izzet Zakuto, “Ülkemizde başlayan bir mikrovideo furyasıyla birlikte, insanlar artık mikrovideoları okumaya tercih etmeye başladılar. Bu isteği gözardı etmedik ve alışılmış sözlük formuyla video yapısını birleştirebileceğimiz bir proje üzerinde düşünürken, ortaya Scorp çıktı” dedi.

Scorp kullanıcılarının dilediği konularda kendilerini video ile ifade edebildiklerini aktaran Zakuto, “Scorp, insanların her kategoriden aradıkları soruların cevabını bulabileceği, güncel sorunlar, popüler konular üzerine 15 saniyelik mikrovideolar aracılığıyla içerik üretilebilen bir sosyal medya platformudur” sözleriyle yerli sosyal medyayı tanımlıyor.

Zakuto, kurulum aşamasında çeşitli zorluklar yaşadıklarının altını çizerek “Scorp’un ilk günlerinde ofisimiz olmadığı için kahvecilerde çalıştık. O dönem, yazılım tarafı için yer sorununu ise, maddi imkânsızlıklar yüzünden kapısı olmayan bir ev kiralayarak çözdük” ifadesini kullandı.

Kurulum aşamasında en büyük sıkıntılardan birinin, var olmayan bir uygulama ile insanların ilgisini çekmeye çalışmak olduğunu belirten Zakuto, “Henüz bitmemiş bir uygulama ile üniversiteler içerisinde kendi topluluğumuzu kurmaya başlamamız, Scorp’un geçirdiği en zorlu süreçti” dedi.

‘MEKSIKA’DA YAYINDAYIZ DÜNYAYA YAYILACAĞIZ'

Alınan son yatırımla birlikte değerlemesi 15 milyon dolara ulaşan Scorp, seri A yatırım turuna çıkmaya hazırlanıyor.

İzzet Zakuto, yerli sosyal medya platformunun gelecek hedefleri ile ilgili olarak, “Yatırım turumuzun sürekli yükselmesini sağlamak ve akla ilk gelen sosyal medya olarak konumlanmak en büyük hedefimiz” dedi.

10 milyon kullanıcı sayısının yüzde 30’una yurtdışında ulaşıldığının bilgisini paylaşan Zakuto, “Meksika’da yayına geçtik. Türkiye’deki başarımızı Latin Amerika başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerindeki üniversitelere yaymak istiyoruz” diye konuştu.

Hedef kitlelerinin genç, enerjik ve dinamik olduğunu söyleyen Zakuto, “Gelen taleplere ve değişen ihtiyaçlara yönelik sürekli bir gelişim içinde olmak zorundayız. Bu nedenle uygulamanın içine en güncel yenilikleri getiriyoruz” dedi.

‘İNANMAKTAN VAZGEÇMEYİN’ 

Scorp’un kurucularından İzzet Zakuto girişimcilere şu tavsiyelerde bulundu: “Bir fikre inanıyorsanız ne olursa olsun o fikre inanmaktan vazgeçmeyin. Deneyim kazandıkça farkında olmadığınız gerçekler su yüzüne çıkar. Daha deneyimli ve tecrübeli kişilerden, özellikle de sektör içi akıl almak fazlasıyla yol gösterici bir hamle olabilir.” 

FACEBOOK İLK SIRADA

Sosyal Kullanıcı        medya sayısı (aylık)
Facebook                     1.9 milyar
Instagram                   600 milyon
Twitter                        328 milyon
Snapchat                    158 milyon
Scorp                          10 milyon