Yukarı Çık
GÜCÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE
SON DAKİKA :
MECLİS DARBE KOMİSYONU'NUN 680 SAYFALIK RAPORU AÇIKLANDI KOMİSYON BAŞKANI PETEK: DARBE GİRİŞİMİ RAPORU TOPLAM 4,5 AYDA HAZIRLANDI PETEK: FETÖ DEVLETE SIZMAK İÇİN HER DÖNEM İKTİDARLARA YAKIN DAVRANMIŞ PETEK: MİT RAPORUNA GÖRE DARBE TARİHİ KONUSUNDA NET İSTİHBARAT YOKTU PETEK: SİYASİ AYAĞINA İLİŞKİN BİR KİMLİK BİZE ULAŞMADI CHP YÜKSEK DİSİPLİN KURULU FİKRİ SAĞLAR'A KINAMA CEZASI VERDİ HAKKARİ ÇUKURCA'DAKİ PATLAMADA 1 ASKER ŞEHİT OLDU, 2 ASKER YARALANDI SİİRT'İN ERUH İLÇESİNDEKİ ÇATIŞMADA BİR ASKER ŞEHİT OLDU BATMAN KOZLUK'TA TERÖRİSTLER BOMBALI TUZAK KURDU, 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ TENDÜREK DAĞI'NDA 20 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ TSK: SON 1 HAFTADA 45 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ AKAR: TERÖRLE MÜCADELE SON TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLENE KADAR SÜRECEK SÖZCÜ GAZETESİNE YÖNELİK OPERASYONDA MEDİHA OLGUN VE GÖKMEN ULU TUTUKLANDI SÖZCÜ GAZETESİNİN MALİ İŞLER MÜDÜRÜ YONCA YÜCEKALELİ SERBEST BIRAKILDI İSTANBUL MERKEZLİ FETÖ OPERASYONUNDA 25 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Üniversiteli iki gencin 2015’te kurduğu yerli sosyal medya Scorp, 10 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. 19 Mayıs 2017 Cuma
Biri 1991, diğeri 1994 doğumlu
Üniversiteli iki gencin 2015’te kurduğu yerli sosyal medya Scorp, 10 milyon kullanıcı sayısına ulaştı.

Yerli sosyal medya platformu Scorp, 2017 Nisan ayı itibarıyla 10 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaştı.

1991 doğumlu Izzet Zakuto ve 1994 doğumlu Sercan Işık’ın 2015 yılında kurduğu girişimin kullanıcılarının yaş ortalaması ise 23.

Uygulamanın iki genç kurucusu, okullarda büyüyen ve yayılan Scorp’un ortaya çıkışının, Snapchat’in ülkemizde moda olmaya başladığı zamanlara denk geldiğini hatırlatıyor.

MİKRO VİDEO PLATFORMU

Scorp’un uzun bir fikir maratonu sonrası ortaya çıktığını kaydeden kurucu ortaklardan Izzet Zakuto, “Ülkemizde başlayan bir mikrovideo furyasıyla birlikte, insanlar artık mikrovideoları okumaya tercih etmeye başladılar. Bu isteği gözardı etmedik ve alışılmış sözlük formuyla video yapısını birleştirebileceğimiz bir proje üzerinde düşünürken, ortaya Scorp çıktı” dedi.

Scorp kullanıcılarının dilediği konularda kendilerini video ile ifade edebildiklerini aktaran Zakuto, “Scorp, insanların her kategoriden aradıkları soruların cevabını bulabileceği, güncel sorunlar, popüler konular üzerine 15 saniyelik mikrovideolar aracılığıyla içerik üretilebilen bir sosyal medya platformudur” sözleriyle yerli sosyal medyayı tanımlıyor.

Zakuto, kurulum aşamasında çeşitli zorluklar yaşadıklarının altını çizerek “Scorp’un ilk günlerinde ofisimiz olmadığı için kahvecilerde çalıştık. O dönem, yazılım tarafı için yer sorununu ise, maddi imkânsızlıklar yüzünden kapısı olmayan bir ev kiralayarak çözdük” ifadesini kullandı.

Kurulum aşamasında en büyük sıkıntılardan birinin, var olmayan bir uygulama ile insanların ilgisini çekmeye çalışmak olduğunu belirten Zakuto, “Henüz bitmemiş bir uygulama ile üniversiteler içerisinde kendi topluluğumuzu kurmaya başlamamız, Scorp’un geçirdiği en zorlu süreçti” dedi.

‘MEKSIKA’DA YAYINDAYIZ DÜNYAYA YAYILACAĞIZ'

Alınan son yatırımla birlikte değerlemesi 15 milyon dolara ulaşan Scorp, seri A yatırım turuna çıkmaya hazırlanıyor.

İzzet Zakuto, yerli sosyal medya platformunun gelecek hedefleri ile ilgili olarak, “Yatırım turumuzun sürekli yükselmesini sağlamak ve akla ilk gelen sosyal medya olarak konumlanmak en büyük hedefimiz” dedi.

10 milyon kullanıcı sayısının yüzde 30’una yurtdışında ulaşıldığının bilgisini paylaşan Zakuto, “Meksika’da yayına geçtik. Türkiye’deki başarımızı Latin Amerika başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerindeki üniversitelere yaymak istiyoruz” diye konuştu.

Hedef kitlelerinin genç, enerjik ve dinamik olduğunu söyleyen Zakuto, “Gelen taleplere ve değişen ihtiyaçlara yönelik sürekli bir gelişim içinde olmak zorundayız. Bu nedenle uygulamanın içine en güncel yenilikleri getiriyoruz” dedi.

‘İNANMAKTAN VAZGEÇMEYİN’ 

Scorp’un kurucularından İzzet Zakuto girişimcilere şu tavsiyelerde bulundu: “Bir fikre inanıyorsanız ne olursa olsun o fikre inanmaktan vazgeçmeyin. Deneyim kazandıkça farkında olmadığınız gerçekler su yüzüne çıkar. Daha deneyimli ve tecrübeli kişilerden, özellikle de sektör içi akıl almak fazlasıyla yol gösterici bir hamle olabilir.” 

FACEBOOK İLK SIRADA

Sosyal Kullanıcı        medya sayısı (aylık)
Facebook                     1.9 milyar
Instagram                   600 milyon
Twitter                        328 milyon
Snapchat                    158 milyon
Scorp                          10 milyon

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
Trump'tan ramazan mesajı 27 Mayıs 2017 Cumartesi, 00:51:12
Siirt'ten acı haber 27 Mayıs 2017 Cumartesi, 00:24:08