Yukarı Çık
GÜCÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE
SON DAKİKA :
MÜFTÜLERE NİKAH KIYMA YETKİSİ VEREN DÜZENLEME TBMM'DE KABUL EDİLDİ ERDOĞAN: IRAK'TA DÖKÜLEN HER KANIN SORUMLUSU BÖLGESEL YÖNETİMDİR ERDOĞAN: FIRSATÇILIK KOKAN ACELEYLE HAREKET EDENLER HESAP VERECEK ERDOĞAN: PKK GİBİ ELİ KANLI TERÖR ÖRGÜTÜNE ALAN AÇANLARA GÖZ YUMMAYACAĞIZ BAŞBAKAN: KERKÜK VE MUSUL'UN DEMOGRAFİK YAPISI ESKİ HALİNE GETİRİLMELİ DENİZ BAYKAL'IN TEDAVİSİ YOĞUN BAKIMDA DEVAM EDİYOR AÜ REKTÖRÜ: BAYKAL'IN DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR, BİLİNCİ KAPALI AÜ REKTÖRÜ: TOMOGRAFİ BULGULARINDA AZ DA OLSA İYİLEŞME VAR AK PARTİ'Lİ NİĞDE BELEDİYE BAŞKANI FARUK AKDOĞAN GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ BAŞBAKAN: LİSEYE GİRİŞTE YENİ SİSTEM BİR HAFTA İÇİNDE AÇIKLANACAK ÖSYM BAŞKANI: YKS İÇİN 23-24 HAZİRAN TARİHİ ÜZERİNDE DURUYORUZ ÖSYM BAŞKANI: 09.45 KURALI BU YIL KALDIRILDI SINAV 10.00'DA BAŞLAYACAK TÜRK VE ABD HEYETLERİ VİZE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİ DIŞİŞLERİ KAYNAKLARI: VİZE KRİZİYLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER OLUMLU GEÇTİ DIŞİŞLERİ KAYNAKLARI: ORTAK ÇALIŞMA KOMİTESİ KURULMASI ELE ALINDI
Çocuklarla cinsellik ve ilişkiler hakkında konuşurken nelere dikkat etmeli? 12 Ekim 2017 Perşembe
Konuşmaya erken yaşlarda başlayın
Çocuklarla cinsellik ve ilişkiler hakkında konuşurken nelere dikkat etmeli?

Sosyal medya ve internette müstehcen içeriklere ulaşmanın kolaylığı günümüzde anne ve babaları için önemli bir endişe kaynağı.

Çocuklarla bu konuyu konuşmanın en iyi yolunu uzmanlara danıştık.

RAHATSIZ OLMA HİSSİNİ AŞIN

Ebeveynler için çocuklarıyla cinsellik üstüne konuşmak utandıran ve rahatsız eden bir durum olabilir.

Klinik psikolog Dr. Abigael San, anne ve babaların bu hissi bir kenara koyması gerektiğini söylüyor.

San, "Yetişkin olarak bu tedirginliği hoş görmeliyiz ve bunun bir duvar örmesine izin vermemeliyiz" diyor.

DOĞRUDAN ONLARIN HAKKINDA KONUŞMAYIN

Dr. San bu sohbeti çocuğunuz üzerinden değil başka birisi üzerinden yürütmenin iyi bir başlangıç noktası olabileceğini söylüyor.

San, "Üçüncü bir kişiyse konuşma daha rahat ilerleyebilir. Bazen de bir film ya da kitapta bu konuyla ilgili bir fırsat doğarsa görüşlerinizi paylaşabilirsiniz" diye konuşuyor.

KORKMAYIN YA DA KANAL DEĞİŞTİRMEYİN

Televizyonda cinsellikle karşılaştığınızda gösterdiğiniz tepkiyi çocuklarınız da kapabiliyor. O yüzden bu tutumunuzu gözden geçirmeniz önemli.

Family Lifes isimli hayır kurumu, "Eğer kanalı ya da konuyu değiştirir ya da her seks konusu geldiğinde dalga geçerseniz çocuklarınız cinselliğin gizli, tehlikeli, utanç verici ve korkulması gereken bir şey olduğunu düşünür" diyor.

Londra'da Burntwood okulunda kişisel ve sosyal sağlık eğitmeni Kathryn Mabey, "Eğer televizyonda karşınıza cinsellik çıkarsa bunu konuşma fırsatı olarak kullanın" diyor.

Mabey, "Bu durumlarda herkesin oturup geri çekilmesindense aile içinde sohbet etmek daha iyi olabilir.

ÇOCUĞUNUZA DİRENMEYİ ÖĞRETİN

Arkadaşlarıyla yaramazlık yapmaktan hoşlanan bir çocuk cinselliği reddetme konusunda daha az güvenli olabilir.

Dr. San erken yaştan itibaren ebeveynlerin çocuğuna arkadaşları ısrar etse de istemedikleri bir şeyi yapmama hakları olduğu mesajını vermeleri gerektiğini öneriyor.

San, "Sosyal durumlarda bir şeylere direnmek, kendi konumlarını korumak ve güvenlerine tutunmak gibi önemli. Böylece istemediğiniz bir şeyi yapmama bundan vazgeçmeme gibi değerleri de vermiş oluyorsunuz" diyor.

SOSYAL MEDYAYI İYİ ÖĞRENİN

Kathryn Mabey sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması gençlerin cinsel anlamda zor durumlar yaşayabileceği endişesini getirdiğini söylüyor.

Ve günümüzde gençlerin dijital anlamda ebeveynlerinden ileride olması da işi zorlaştırıyor.

Mabey "Anne ya da baba olarak sosyal medyayı daha iyi anlamak ve örneğin Instagram'da neler olduğunu öğrenmek iyi olur. Böylece çocuklarınızla açık bir diyalog sağlanabilir" diyor.

YARGILAMAYIN

Mabey, şimdi ya da gelecekte diyalog kanallarını kapatacak bir şey söylememenin önemli olduğuna işaret ediyor.

Mabey, "Kızım yedi yaşında bir gün eve geldiğinde okuldan bir çocuğu beğendiğini söyledi. Ben ona bunları benimle konuşmaması gerektiğini ya da erkek arkadaş için fazla gençsin söylemedim. Onun yerine 'Öyle mi bu çok ilginç. İsmi ne? Ondan neden hoşlanıyorsun' gibi sorular sordum" diyor.

Mabey, kızının onunla bu tür konuları her zaman konuşabileceğini hissetmesini istediğini, böylece çocukların daha güvende olacağını söyledi.

KONUŞMAYA ERKEN YAŞLARDA BAŞLAYIN

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi cinsellik konusunda konuşmanın hiçbir zaman çok erken olmayacağını düşünüyor.

Eğer çocuklar "bebekler nereden geliyor" gibi sorular sorarsa "Bebekler annelerin karnında büyüyor, hazır olduklarında da dünyaya geliyorlar" demek yeterli olabilir. Eğer çocuk "bebek oraya nasıl giriyor" gibi bir soru sorarsa ebeveynler "bir erkek oraya tohum bırakıyor" gibi bir yanıt verilebilir.

Anne ve babaların bu tür konuşmaları ne zaman yapacakları çocuğun kaç yaşında ve ne kadar olgun olduklarıyla ilgili.

İlkokuldayken bunları konuşmak çocukların anlama düzeylerine katkı sağlayabilir ve soru sormaya teşvik edebilir.

ÖZETLE MÜSAİT OLUN

Mabey "Erken yaşlarda açık ve dürüst olmak çok önemli çünkü böyle bir ortamda genç insanlar gelip size bir sorun olduğundan söz edebilir" dedi.

Dr. San da "Sizin onlar için orada bulunduğunuzdan emin olmalarını sağlamak dışında daha ne yapabilirsiniz" diyor. (Katherine Sellgren-BBC TÜRKÇE)