Yukarı Çık
GÜCÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE
SON DAKİKA :
TUNCELİ PÜLÜMÜR'DEKİ OPERASYONDA 8 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ ÖLDÜRÜLEN PKK'LILARDAN MURAT DAĞ YEŞİL LİSTEYLE ARANIYORDU BAŞBAKAN: BU BÖLGEDE, KUDÜS'TE YANLIŞ HESAP YAPANLAR SONUNDA PİŞMAN OLACAK KENT ÜNİVERSİTESİ: YAVUZ YILMAZ TEMPORAL LOP EPİLEPSİ TEDAVİSİ GÖRÜYORDU KENT ÜNİVERSİTESİ: YILMAZ'IN FELCE DOĞRU GİDEN KOMPLİKASYONLARI VARDI MESUT YILMAZ'IN OĞLU YAVUZ YILMAZ YARIN KANLICA'DA TOPRAĞA VERİLECEK BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, YILMAZ AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU KASTAMONU'DA 50 İNŞAAT İŞÇİSİ GIDA ZEHİRLENMESİ SONUCU HASTANELİK OLDU RUSYA'DAN BİR HEYET KARLOV CİNAYETİ İÇİN SALI GÜNÜ ANKARA'YA GELECEK YÖK, YKS'DE TERCİH İÇİN KULLANILACAK PUAN TÜRÜ TABLOSUNU AÇIKLADI KUDÜS TASARISI HAFTA BAŞI BM GÜVENLİK KONSEYİ'NDE GÖRÜŞÜLECEK YUNAN BASINI:ATİNA'DA TUTUKLANAN 9 DHKP-C'Lİ ERDOĞAN'A SUİKAST PLANLIYORDU TÜRKİYE'DEN KAÇAN 33 KİŞİ YUNANİSTAN'DAN SİYASİ İLTİCA TALEP ETTİ DÜSSELDORF'A İSTANBUL'DAN GELEN YOLCULAR POLİS KÖPEKLERİNE ARATILDI FRANSA'DA BİR CAMİ RADİKALİZM GEREKÇESİYLE MAHKEME KARARIYLA KAPATILDI
Çocuklarla cinsellik ve ilişkiler hakkında konuşurken nelere dikkat etmeli? 12 Ekim 2017 Perşembe
Konuşmaya erken yaşlarda başlayın
Çocuklarla cinsellik ve ilişkiler hakkında konuşurken nelere dikkat etmeli?

Sosyal medya ve internette müstehcen içeriklere ulaşmanın kolaylığı günümüzde anne ve babaları için önemli bir endişe kaynağı.

Çocuklarla bu konuyu konuşmanın en iyi yolunu uzmanlara danıştık.

RAHATSIZ OLMA HİSSİNİ AŞIN

Ebeveynler için çocuklarıyla cinsellik üstüne konuşmak utandıran ve rahatsız eden bir durum olabilir.

Klinik psikolog Dr. Abigael San, anne ve babaların bu hissi bir kenara koyması gerektiğini söylüyor.

San, "Yetişkin olarak bu tedirginliği hoş görmeliyiz ve bunun bir duvar örmesine izin vermemeliyiz" diyor.

DOĞRUDAN ONLARIN HAKKINDA KONUŞMAYIN

Dr. San bu sohbeti çocuğunuz üzerinden değil başka birisi üzerinden yürütmenin iyi bir başlangıç noktası olabileceğini söylüyor.

San, "Üçüncü bir kişiyse konuşma daha rahat ilerleyebilir. Bazen de bir film ya da kitapta bu konuyla ilgili bir fırsat doğarsa görüşlerinizi paylaşabilirsiniz" diye konuşuyor.

KORKMAYIN YA DA KANAL DEĞİŞTİRMEYİN

Televizyonda cinsellikle karşılaştığınızda gösterdiğiniz tepkiyi çocuklarınız da kapabiliyor. O yüzden bu tutumunuzu gözden geçirmeniz önemli.

Family Lifes isimli hayır kurumu, "Eğer kanalı ya da konuyu değiştirir ya da her seks konusu geldiğinde dalga geçerseniz çocuklarınız cinselliğin gizli, tehlikeli, utanç verici ve korkulması gereken bir şey olduğunu düşünür" diyor.

Londra'da Burntwood okulunda kişisel ve sosyal sağlık eğitmeni Kathryn Mabey, "Eğer televizyonda karşınıza cinsellik çıkarsa bunu konuşma fırsatı olarak kullanın" diyor.

Mabey, "Bu durumlarda herkesin oturup geri çekilmesindense aile içinde sohbet etmek daha iyi olabilir.

ÇOCUĞUNUZA DİRENMEYİ ÖĞRETİN

Arkadaşlarıyla yaramazlık yapmaktan hoşlanan bir çocuk cinselliği reddetme konusunda daha az güvenli olabilir.

Dr. San erken yaştan itibaren ebeveynlerin çocuğuna arkadaşları ısrar etse de istemedikleri bir şeyi yapmama hakları olduğu mesajını vermeleri gerektiğini öneriyor.

San, "Sosyal durumlarda bir şeylere direnmek, kendi konumlarını korumak ve güvenlerine tutunmak gibi önemli. Böylece istemediğiniz bir şeyi yapmama bundan vazgeçmeme gibi değerleri de vermiş oluyorsunuz" diyor.

SOSYAL MEDYAYI İYİ ÖĞRENİN

Kathryn Mabey sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması gençlerin cinsel anlamda zor durumlar yaşayabileceği endişesini getirdiğini söylüyor.

Ve günümüzde gençlerin dijital anlamda ebeveynlerinden ileride olması da işi zorlaştırıyor.

Mabey "Anne ya da baba olarak sosyal medyayı daha iyi anlamak ve örneğin Instagram'da neler olduğunu öğrenmek iyi olur. Böylece çocuklarınızla açık bir diyalog sağlanabilir" diyor.

YARGILAMAYIN

Mabey, şimdi ya da gelecekte diyalog kanallarını kapatacak bir şey söylememenin önemli olduğuna işaret ediyor.

Mabey, "Kızım yedi yaşında bir gün eve geldiğinde okuldan bir çocuğu beğendiğini söyledi. Ben ona bunları benimle konuşmaması gerektiğini ya da erkek arkadaş için fazla gençsin söylemedim. Onun yerine 'Öyle mi bu çok ilginç. İsmi ne? Ondan neden hoşlanıyorsun' gibi sorular sordum" diyor.

Mabey, kızının onunla bu tür konuları her zaman konuşabileceğini hissetmesini istediğini, böylece çocukların daha güvende olacağını söyledi.

KONUŞMAYA ERKEN YAŞLARDA BAŞLAYIN

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi cinsellik konusunda konuşmanın hiçbir zaman çok erken olmayacağını düşünüyor.

Eğer çocuklar "bebekler nereden geliyor" gibi sorular sorarsa "Bebekler annelerin karnında büyüyor, hazır olduklarında da dünyaya geliyorlar" demek yeterli olabilir. Eğer çocuk "bebek oraya nasıl giriyor" gibi bir soru sorarsa ebeveynler "bir erkek oraya tohum bırakıyor" gibi bir yanıt verilebilir.

Anne ve babaların bu tür konuşmaları ne zaman yapacakları çocuğun kaç yaşında ve ne kadar olgun olduklarıyla ilgili.

İlkokuldayken bunları konuşmak çocukların anlama düzeylerine katkı sağlayabilir ve soru sormaya teşvik edebilir.

ÖZETLE MÜSAİT OLUN

Mabey "Erken yaşlarda açık ve dürüst olmak çok önemli çünkü böyle bir ortamda genç insanlar gelip size bir sorun olduğundan söz edebilir" dedi.

Dr. San da "Sizin onlar için orada bulunduğunuzdan emin olmalarını sağlamak dışında daha ne yapabilirsiniz" diyor. (Katherine Sellgren-BBC TÜRKÇE)